Menu Zamknij

Propan kontra gaz ziemny w grillu gazowym

Palniki Dual Tube Broil King

Różnica w użytkowaniu grilli gazowych zasilanych z butli z propanem, a grillami podłączonymi do instalacji dostarczającej gaz ziemny sprowadza się, wbrew powszechnemu przekonaniu, jedynie do wygody użytkowania i kosztów. Sam proces grillowania na urządzeniach z którymkolwiek ze wspomnianych rodzajów zasilania nie różni się niczym, jeżeli użytkowany grill jest fabrycznie przystosowany do zasilania gazem ziemnym.

WYDAJNOŚĆ

Różnica w wydajności grilli zasilanych z butli zawierającej propan, oraz grilli zasilanych gazem ziemnym nie występuje w naszym klimacie. Mogłaby ona pojawić się dopiero w przypadku spadku temperatury na zewnątrz poniżej około -42° Celsjusza, co w naszym kraju nie miało miejsca odkąd prowadzone są pomiary. To właśnie poniżej tej temperatury propan zaczyna się skraplać, a jego zdolność do podtrzymania płomienia w piekarniku grilla drastycznie spada. Poza tym specyficznym przypadkiem, grille Broil King przystosowane do zasilania z butli, oraz grille Broil King przystosowane do działania na gaz ziemny będą zachowywać się identycznie.

Jak to możliwe? Prawdą jest, że wartość opałowa BTU propanu jest nawet dwukrotnie wyższa od tej wartości dla gazu ziemnego, natomiast urządzenia Broil King na butlę zbudowane są tak, aby dostarczać do palników mniej gazu (propanu), niż modele na gaz ziemny. Całość gazu trafia do palników przez niewielkie otwory, gdzie miesza się on z powietrzem w celu wytworzenia idealnego płomienia. Otwory te są znacznie mniejsze w modelach na gaz z butli, niż w modelach na gaz ziemny. To właśnie z tego powodu ważnym jest, aby już przed zakupem grilla zdecydować się na najlepszy dla indywidualnej sytuacji system zasilania, użytkowanie grilla z innym rodzajem zasilania niż ten, do którego jest on przystosowany jest zdecydowanie niewskazane. Ewentualna modyfikacja po zakupie musiałaby objąć wymianę wszystkich palników, rozdzielacza, oraz zakup nowego, dłuższego węża. Koszt takiego rozwiązania znacząco przekroczyłby różnicę w cenie pomiędzy modelami dedykowanymi dla danych rodzajów zasilania, która wynika jedynie z długości węża gazowego.

WYGODA

Obie formy zasilania mają swoje zalety i wady w kwestii wygody.

Butlę trzeba wymieniać co pewien czas. Okres ten wynosi (przy założeniu ciągłego grillowania i wszystkich palnikach głównych ustawionych na maksimum) od około 20 godzin w grillach największych (na przykład Imperial S690), do nawet 60 godzin w grillach najmniejszych, jak na przykład model Porta Chef. Gaz w butli może skończyć się w dowolnym momencie, nawet w środku grillowania, jednak temu problemowi można zapobiec. Zalecamy zaopatrzenie się w dwie butle z gazem.

W przypadku grilli na gaz ziemny, co oczywiste, butli wymieniać nie trzeba. Przerwy w dostawie gazu należą raczej do rzadkości, natomiast mogą wystąpić, a sam użytkownik nie ma na ten fakt żadnego wpływu.

Często pomija się też wyższą mobilność grilla na butlę od grilla na gaz ziemny. Może się to okazać ważne dla osób, które posiadają wiele miejsc w ogrodzie, w których chcą grillować.

KOSZT UŻYTKOWANIA

Grill Broil King Baron 490 na butlę, pracując z pełną mocą wszystkich palników głównych, zużywa około 414 gramów gazu na godzinę. Butla 11 kilogramowa wystarcza w nim na 26,5 godziny takiego grillowania. Przyjmując cenę 60 złotych za 11 kilogramów gazu, otrzymujemy koszt 2 zł i 26 gr. za godzinę grillowania. Jest to jedno z większych urządzeń, więc cena ta przy użytkowaniu wielu innych modeli będzie niższa.

Cena gazu ziemnego zależna jest od dostawcy i lokalizacji, dlatego warto wziąć pod uwagę indywidualną sytuację i umowę z firmą dostarczającą gaz przy podejmowaniu decyzji o zakupie grilla.

Warto zauważyć też, że podpięcie butli gazowej do grilla nie wymaga żadnych dodatkowych kosztów, natomiast w przypadku grilla na gaz ziemny potrzebne będzie wykonanie instalacji gazowej w ogrodzie.

DODATKOWE ODNOŚNIKI

Jeśli interesuje Państwa grill zasilany gazem z butli, zapraszamy do naszego artykułu poświęconemu rodzajom butli.

Przewodnik po butlach z gazem do grilla Broil King

Zapraszamy również do zapoznania się z naszą ofertą grilli na gaz z butli, oraz grilli na gaz ziemny:

https://www.sklep.dynamic24.pl/grille-gazowe

Broil King Baron 490 na gaz z butli
Broil King Baron 490 na gaz ziemny