Czym tak naprawdę jest grillowy smak i co odróżnia grillowanie od innych form obróbki termicznej? Dlaczego stek przyrządzony na patelni, lub skrzydełka z kurczaka upieczone w piekarniku tak bardzo różnią się smakiem od tych samych potraw przyrządzonych w grillu? W tym artykule postaramy się udzielić precyzyjnej odpowiedzi na te pytania.
Najczęstszą odpowiedzią osób zapytanych o to, co najbardziej lubią w grillowaniu, jest wyjątkowy smak przygotowanej tak potrawy. Wobec tego szokującym jest fakt, że tak niewiele osób zadaje sobie to fundamentalne pytanie, dlaczego tak naprawdę grillujemy?
Po krótce...
Wbrew powszechnemu przekonaniu, “smak grillowania” nie pochodzi od węgla drzewnego, gdyż ten nie posiada ani własnego smaku, ani zapachu. W końcu węgiel aktywowany (węgiel drzewny potraktowany tlenem w wysokiej temperaturze w celu zwiększenia ilości porów na jego powierzchni) jest używany między innymi do filtrowania wody, której to smaku zmieniać przecież nie chcemy.
Wspomniany “smak grillowania” tak naprawdę tworzą soki, które wypływają z potrawy odparowując w momencie spotkania z gorącą powierzchnią. Aromatyczna para unosi się na wysokość rusztów i osiada na powierzchni grillowanych dań nadając im niepowtarzalny, grillowy smak i aromat.
Patelnia grillowa a grill
Zanim zagłębimy się w temat grillowego aromatu, spójrzmy na chwilę na podobieństwa i różnice pomiędzy patelnią grillową a grillem. Smażąc steka na patelni, tak samo jak w grillu, uzyskujemy złoto-brązową barwę powierzchni mięsa za sprawą Reakcji Maillarda, oraz intensyfikację walorów smakowych. Zarówno na patelni grillowej jak i w grillu uzyskać możemy również estetyczną kratkę na powierzchni steka.
W obu przypadkach mięso mięknie, a tłuszcz znajdujący się pomiędzy włóknami mięśniowymi rozpada się, co w efekcie prowadzi do soczystości gotowego steka. Jedynym, lecz niezmiernie ważnym elementem, którego patelnia grillowa nie zapewni, jest jednak odparowywanie soków, w konsekwencji czego stek z patelni nie będzie mieć pożądanego grillowego/dymnego aromatu i smaku.
Wspomniana wcześniej “gorąca powierzchnia” na którą spływają później odparowywane soki z potraw może przyjmować wiele form. W grillach węglowych jest to właśnie węgiel drzewny (stąd popularne przekonanie, że to on odpowiada za smak grillowania). W starszych grillach gazowych stosowano kamienie lawy wulkanicznej, które po nagrzaniu stanowiły gorącą powierzchnię z której odparowywać mogły soki. W grillach gazowych Broil King proces ten odbywa się na kilku powierzchniach.
Jak uzyskiwany jest aromat grillowania w grillach Broil King?
Ciepło wygenerowane przez palniki unosi się rozgrzewając powierzchnie rusztów i aromatyzerów. Krąży ono także wewnątrz piekarnika. Pierwszym etapem odparowywania soków są same ruszty, które mają bezpośredni kontakt z potrawą. Dźwięk skwierczenia świadczy o początku procesu parowania. Nadmiar soków i tłuszczu spływa niżej, gdzie spotyka się z gorącą powierzchnią opatentowanych aromatyzerów Flav-R-Wave™, które pokrywają prawie całą powierzchnię piekarnika. To właśnie na nich odbywa się drugi etap odparowywania, w którym zdecydowana większość pozostałych soków odparuje. Bardzo niewielka ilość soków może jednak przedostać się aż na sam spód piekarnika, gdzie odbywa się trzeci i ostatni etap ich odparowywania (po tym etapie praktycznie całość objętości soków zostaje zmieniona w parę). Nadmiar tłuszczów natomiast spłynie do tacki, lub rynienki na tłuszcz (w zależności od modelu grilla).
Więcej informacji
Aby uzyskać więcej informacji na temat grilli Broil King oraz zastosowanej w nich technologii zapraszamy do śledzenia naszego bloga, oraz do wizyty w naszym sklepie stacjonarnym w Bielsku-Białej i w naszym sklepie internetowym.