Konserwacja rusztów żeliwnych ma znaczący wpływ na ich trwałość. W tym artykule przedstawimy Państwu, jak poprawnie ją przeprowadzić.
Nowe ruszty żeliwne
- Przy otwartej pokrywie, uruchom grilla i ustaw pokrętła do wartości maksymalnej. Zamknij pokrywę, pozwól grillowi się rozgrzać do ok. 300 stopni, a następnie pozostaw go na ok. 20-30 minut. Pozwoli to wypalić materiał powstały w procesie wytwarzania. Po upłynięciu tego czasu, odczekaj, aż ruszt wystygnie. Teraz, jest on wysterylizowany.
- Nałóż cienką warstwę oleju jadalnego, np. za pomocą rozpylacza oleju na całą powierzchnię rusztu żeliwnego. Zalecamy używanie olejów roślinnych, gdyż ich temperatura spalania sprawi, że po wykonaniu instrukcji z punktu trzeciego, “wpieką” się one w ruszt, zamiast się spalić.
- Włącz grilla i pilnuj, aby jego temperatura nie przekroczyła temperatury spalania oleju, który użyłeś (domyślnie 200 stopni). Pozostaw grilla na 20-30 minut. Po tym czasie, olej wpiecze się w ruszty zwiększając ich odporność np. na sól.
Konserwacja po grillowaniu
- Zalecamy wypalanie grilla po zakończonym grillowaniu, oraz przetarcie rusztów szczotką do rusztu. Co jednak równie ważne, po zakończonym grillowaniu należy natłuścić ruszty żeliwne olejem jadalnym. W tym przypadku nie ma konieczności wpiekania.